foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Odběr novinek

Pokud si přejete dostávat aktuální informace z muzea a pozvánky na chystané akce zadejte prosím své údaje.
Vyplněním a odesláním přihlašovacího formuláře souhlasíte s tím, že Vámi udaná data budeme uchovávat a zpracovávat výlučně za účelem komunikace:

Nejsem robot a vím, kolik je 2x4?
Jméno:
E-mail:

AOPK ČR

 aopk logo

 

Český svaz ochránců přírody

Český svaz ochránců přírody

 

Objevuj památky

 objevuj pamatky

 

Hotel a pension Seeberg

Seeberg logo

 

Český rozhlas Karlovy Vary

Český rozhlas Karlovy Vary

 

Karlovarský kraj

Karlovarský kraj 

Karlovarský kraj

 

Lázně Františkovy Lázně a. s.

Lázně Františkovy Lázně a. s.

 

Turistické Infocentrum Františkovy Lázně

Infocentrum Františkovy Lázně 

 

Kudy z nudy

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Nachází se v obci Ostroh 5 km od Frant. Lázní směrem na Aš.
Hrad Seeberg byl po svém založení jedním z vojenských opěrných bodů, které vytvářely zázemí při německé kolonizaci Chebska. Původní románský hrad zde stál pravděpodobně již koncem 12. stol., první písemná zpráva je však až z roku 1322. Ludvík Bavorský tehdy zastavil hrad a celé Chebsko Janu Lucemburskému za příslib pomoci při jeho kandidatuře na císařský trůn. Po nevyplacení zástavy se stal majetkem Koruny české.
Současná expozice představuje vývoj interiérů a nábytkové tvorby v 19. století (empír, biedermeier, druhé rokoko, novorenesance, novogotika, chippendale), černou kuchyni, barokní a rokokový intarzovaný nábytek, chebský venkov v 19. století (etnografie), dějiny porcelánu a současnou produkci a. s. Karlovarský porcelán.

interreg

Přeshraniční projekt oživuje historii Fojtska a Chebska. Součástí je románský hrad Seeberg

Město Františkovy Lázně se stalo součástí nového česko-německého projektu s názvem Kulturní dědictví Fojtska a Chebska, který si klade za cíl přiblížit bohatou historii ministeriálních rodů na území historického Chebska, tehdy známého jako Egerland. Tento projekt navazuje na úspěšný přeshraniční program Kulturní cesta Fojtů a rozšiřuje jeho zaměření o další historické aspekty tohoto regionu.

V rámci projektu obdrželo město Františkovy Lázně finanční podporu v rámci dotačního programu Interreg Česko – Sasko 2021-2027. Ta bude letos využita k úpravě chodby v prvním patře historického hradu Seeberg z konce 12.století. Právě zde vznikne nová expozice zaměřená na historii vývoje ministeriálních rodů a nižší šlechty, které hrály klíčovou roli v dějinách Egerlandu během 12. a 13. století. Tato oblast tehdy zahrnovala nejen dnešní chebský region, ale zasahovala i do sousedního BavorskaSaska a Durynska. V rámci projektu vznikne také promítací místnost v bývalém společenském sále, kde se návštěvníci hradu dozví informace o stavebním vývoji hradu Seeberg. V dalších letech dojde také k rekonstrukci toalet přímo na hradě.

Do projektu jsou společně s městem Františkovy Lázně zapojena také města Cheb, Skalná, Hof, Greiz, Plauen a také organizace Oelsnitzer Kultur GmbH, TU Chemnitz, Masarykova univerzita, Vogtländischer Altertumsforschender Verein zu Hohenleuben e.V. a Futurum Vogtland e.V.

Historický Egerland měl v těchto obdobích strategický význam, především díky městu Cheb, které bylo se svou císařskou falcí hlavním městem oblasti. Právě zde se konala důležitá politická a diplomatická setkání, která ovlivnila dějiny širšího evropského prostoru.

Cílem projektu Kulturní dědictví Fojtů a Chebska je nejen zachovat a prezentovat historické informace o těchto důležitých rodech a místech, ale také posílit česko-německou spolupráci v oblasti kulturního dědictví. Expozice na hradě Seeberg nabídne návštěvníkům unikátní pohled do dějinných souvislostí, které formovaly téměř celý středoevropský prostor.

Více informací o projektu najdete na webových stránkách: https://www.sn-cz2027.eu/de/projekte/prioritat-3-bildung-lebenslanges-lernen-kultur-und-tourismus/100706981_kdv-kcf-m-36

 

20231011 08494320230827 142304 1

 

 

V bývalém společenském sále je OBŘADNÍ SÍŇ:

Obřadní síň


Svatební termíny pro rok 2024:  

-  v čase od 10.00 do 15.00 hod., obřady se provádí v 45 minutových intervalech
-  smluvní poplatek 2000,- Kč+DPH (v ceně je vystoupení šermířů)

6. dubna

8. června

27. července

17. srpna

14. září

 

Při zájmu o svatební obřad na hradě Seeberg kontaktujte prosím Městský úřad Františkovy Lázně – oddělení matriky, tel: 354 479 209

 

 

Kamerunské ovceOd dubna 2014 máme v hradním příkopu ovečky kamerunské (Ovis orientalis aries). Věříme, že jejich přítomnost oživí a zpříjemní prohlídku hradu, zejména dětským návštěvníkům. Zároveň si chceme ověřit, zda jsou ovečky schopny nám svou pastvou ušetřit náročnou práci s kosením strmých příkopových svahů.

Ovce kamerunská je srstnaté západoafrické zakrslé plemeno pocházející z horských oblastí Kamerunu a sousedních států. Již před 10.000 lety sloužila lidem jako zdroj mléka, masa a kůže. Srstnaté znamená, že se během roku nemusí stříhat. Je to výhradně býložravec, takže v zájmu jejich zdraví jim můžete nabídnout zeleninu ovoce, ale opravdu nic jiného! Děkujeme. (ln)

Nezaměnitelná silueta třech hřebenů nad vstupem do hradního paláce (Foto Ladi Tichá)Hrad Seeberg nacházející se přibližně 5 km západně od Františkových Lázní je jedním z hrstky zachovaných ministeriálních v Česku a jako jediný z nich slouží výlučně muzejním účelům. Svým návštěvníkům nabízí rozsáhlé exposice presentující dějiny hradu, vývoj interiérů a nábytkové tvorby 19. století (empír, biedermeier, druhé rokoko, novorenesance, novogotika, chippendale), slavný chebský intarsovaný nábytek a historii výroby porcelánu v západních Čechách. Prostory hrázděné barokní stodoly, kolny a věžového špejcharu v předhradí jsou naopak věnovány lidové kultuře, zemědělství a řemeslům chebského venkova v 19. století. V létě hrad Seeberg pravidelně ožívá při dnes již tradičním Historickém jarmarku či roku 2015 poprvé uspořádaném Festivalu vína. Ke zdejšímu programu patří každoročně též koncerty nejrůznějších žánrů a tematická odpoledne pro děti i dospělé.

Historie hradu Seeberg sahá až do dob štaufské dynastie. Předpokládaný vznik hradu ve 3. čtvrtině 12. století souvisí s tehdejším územním rozvojem Svaté říše římské a zároveň dokládá dějinná specifika historického Chebska, jež se tehdy jako samostatné říšské území postupně proměňovalo ve vzorový model štaufské rodové državy [*1]. Zásadní roli při tom sehráli právě ministeriálové, původně nesvobodní a na panovníkovi závislí služebníci, kteří se stali výhradními správci tehdejšího Chebska, kde od 12. století budovali síť vlastních opevněných sídel. Smyslem této vojensko-správní soustavy v okolí chebské falce byla také kultivace zdejší řídce osídlené krajiny, což z ministeriálních hradů současně činilo centra intensivní kolonisace. Od 13. století však chebská ministerialita své dominantní postavení paralelně s úpadkem štaufské moci a následným interregnem postupně ztrácí a hegemonem rozpadajícího se historického Chebska se tak stává město Cheb, ovládané početným a silným patriciátem vzešlým rovněž z řad ministeriálů. Monopol na tuto oblast městu potvrdila zástava Chebska českému králi, kvůli níž se z oblasti značná část ministeriálů vázaných na říši a císaře postupně vytratila. Listina Ludvíka IV. Bavora ze 4. října 1322, jíž bylo říšské léno Chebsko zastaveno Janu Lucemburskému za 20 000 hřiven stříbra, je současně první písemnou zmínkou o hradu [*2]. 

Pohled z předhradí na hradní palác za dělícím příkopem (Foto Ladi Tichá)Ve stejné době patřil hrad Seeberg pravděpodobně již městu Cheb, jemuž Karel IV. roku 1349 udělil právo spravovat hrad prostřednictvím vlastního úředníka. Roku 1434 věnoval císař Zikmund Lucemburský hrad Seeberg svému věrnému služebníkovi, říšskému kancléři, chebskému a loketskému purkrabímu Casparu Schlickovi. Ten hrad o dva roky později předává svým bratřím a už v 60. letech 15. století hrad koupí získávají další majitelé, tentokrát významná chebská patricijská rodina Junckerů, kteří v Seebergu nechali vystavět kostel sv. Wolfganga. Následně hrad po dlouhou dobu drží příslušníci původně ministeriálních rodů von Neiperg (vlastně „z Neubergu“ – dnes Podhradí u Aše) a von Brand, které o hrad připravila až třicetiletá válka. Během ní se na Seebergu usazuje velitel chebské posádky Veit Dietrich von Steinheim. Jeho zásluhou byl celý hrad obnoven poté, co byl Švédy 7. dubna 1648 dobyt, vyrabován a vypálen.

Hrad Seeberg leží na skalnatém ostrohu lemovaném Slatinným potokem. (Foto Ladi Tichá)Roku 1703 se hrad včetně přilehlého panství vrátil opět do majetku města Cheb, pod jehož správou se proměňuje v poplužní dvůr a v hradním paláci je následně zřízena ubytovna chudých tkalců a nádeníků. Teprve na počátku 20. století vzešel z kruhů vlastivědných a národopisných badatelů okolo časopisu „Unser Egerland“ impuls k záchraně chátrající historické památky, načež byl hrad pod vedením městského stavebního rady Josefa Paschera od roku 1907 postupně renovován. Již v květnu 1915 byla na hradě otevřena výletní restaurace v historickém stylu, která se brzy stala oblíbeným cílem lázeňských hostů a výletníků z širokého okolí [*3].  

Stejnému účelu hrad sloužil ještě do poloviny 50. let. Později však opět chátrá a teprve v polovině 80. let přiměl jeho neutěšený stav skupinu nadšenců zachránit hrad před demolicí. Zásluhou ředitele Městského muzea Františkovy Lázně PhDr. Pavla Stříbrného, jenž si obnovu hradu vzal za vlastní, se podařilo tento záměr prostřednictvím veřejných financí realizovat a hradní komplex, doplněný historickou sýpkou a kolnou, tak byl roku 1990 opět zpřístupněn veřejnosti.

[*1] Kubů, František. Štaufská ministerialita na Chebsku. Cheb: Chebské muzeum, 1997, s. 21.
[*2] Siegl, Karl. Schloß Seeberg im Egerlande. Eger: Stadtgemeinde Eger, 1915, s. 7-8.
[*3] John, Alois. Burg Seeberg. Unser Egerland. Eger, 1916, XX. Jg. (Heft V.): s. 37-40.

 

Literatura

JOHN, Alois. Burg Seeberg. Unser Egerland. Eger, 1916, XX. Jg. (Heft V.): s. 37-40.
KUBŮ", František. Štaufská ministerialita na Chebsku. Cheb: Chebské muzeum, 1997.
MACEK, Stanislav. Dějiny hradu Ostroh – Seeberg. Františkovy Lázně: Městské muzeum Františkovy Lázně, 2002.
PRÖKL, Vinzenz. Schloss Seeberg im Egerlande: Seine Geschichte, seine Geschlechter, seine Kirche. Eger: Kobrtsch & Gschihay, 1870.
PRÖKL, Vinzenz. Universal-Chronik der Stadt Eger und des Egerlandes. 5. sv., fol. 501-508. [online]. [cit. 2016-01-25]. Dostupné z: http://www.portafontium.eu/iipimage/30260634/soap-ch_00001_mesto-cheb-proekl-1876_4600
SIEGL, Karl. Schloß Seeberg im Egerlande. Eger: Stadtgemeinde Eger, 1915. 

 

Digitální model hradu

Hrad Seeberghttp://peso.fsv.cvut.cz/dp/lavicka_p/index.html

Digitální model hradu Seeberg a jeho vizualizaci vytvořil v roce 2015 v rámci diplomové práce při zakončení studia na katedře geomatiky Fakulty stavební ČVUT v Praze Ing. Petr Lavička.  

 

 

Virtuální prohlídka  Virtuální prohlídka

 

Fotografie: 

                         Západní strana hradního paláce (Foto Ladi Tichá)Zachované románské klenby v nejstarší části hradního paláce (Foto Ladi Tichá)Knihovna (Foto Ladi Tichá)         

                         Exposice chebského intarsovaného nábytkuPředhradí doplněné ukázkami egerlandské lidové architekturyHistorické zemědělské stroje (Foto Ladi Tichá)

                         Tradiční „plundrovací vůz“ s nevěstiným věnem (Foto Ladi Tichá)Barokní stodola s etnografickou exposicí (Foto Ladi Tichá)Z bohaté sbírky lidového malovaného nábytku (Foto Ladi Tichá)

                              Kroje a předměty lidové zbožnosti (Foto Ladi Tichá)Zahájení „Historického jarmarku“ 24. července 2015 - každoročně největší události na hradě SeebergEgerlandská folklórní lidová skupina „Die Målas“ při jarmarku 2015

                                  Historický jarmar doplnila též ukázka lidových řemesel – zde košíkář a přadlena ze SkalnéPaličkářky z nedaleké Aše – kdysi slavného města krajek a textilu...a chybět nemohou ani sousedé – „Chodský soubor MRÁKOV“ na jarmarku 2015. (foto Václava Simeonová)

                           U příležitosti oslav 740 let první písemné zmínky obce Poustka byl na hradě Seeberg roku 2015 poprvé uspořádán velkolepý festival vína. (foto Václava Simeonová)Každé září lze na Seebergu ochutnat vína z celého světa. (foto Václava Simeonová)Festival vína doprovází bohatý program vystoupení. (foto Václava Simeonová)

                 Na hradě Seeberg jsou pravidelně pořádána tematická odpoledne pro dětiZávěrem dubna se na Seeberg každoročně slétají čarodějnice…...a před Vánoci můžete na Seebergu strávit adventní odpoledne doprovázené vystoupením folklórních souborů a ukázkou tradičních vánočních zvyků.Přijeďte se sami přesvědčit, že na hradě Seeberg je krásně v každém ročním období a za každého počasí 

 

 

loga

 

Otevření „Kulturní cesty fojtů“

Turistický svaz Fojtska rozšiřuje svoji nabídku novinkou „Kulturní cesta fojtů“, která je oficiálně zahájena již od 8. října. Představena je čtrnácti minutový filmem, brožurou a složenou mapou.

„Kulturní cesta fojtů je atraktivní turistickou nabídkou, se svými okouzlujícími hrady, zámky a kostely připomínající naše dějiny a tradice“ říká Martina Schweisenburg, zástupkyně předsedy turistického svazu u příležitosti zahájení 8. října na horním zámku v Greizu. „Za kolébku Fojtska, jak je známo platí město Weida v Durynsku s Osterburgem – nejpřednějším hradem Fojtska“.   

V rámci projektu evropské unie byly v posledních třech letech v nabídce upraveny památky pro rozdílné cílové skupiny, jak z hlediska zájmu o kulturu a historii, tak i  zájmu pěších turistů a rodin s dětmi. K tomu počítáme kostely a hrady, hradní opevnění a zámky, které vznikly v raném středověku.

Kulturní cesta Fojtů



Kulturweg der Voegte Kulturni cesta fojtu SeebergPo stopách fojtů: „Kulturní cesta“ jako zprostředkovatel

Seeberg, ministeriální hrad z dob štaufských císařů, je jednou z hmatatelných připomínek dějinných specifik historického Chebska. Hrad, jenž byl kdysi součástí zdejší štaufské zeměsprávy, je dnes vyhledávaným turistickým cílem a pro svou výhodnou polohu se nabízí také jako první zastávka pro výlety do sousedního Vogtlandu, s nímž jej krom společné historie spojuje nyní také přeshraniční projekt

Kulturní cesta fojtů

Tento projekt zaměřený na podporu cestovního ruchu v česko-saském příhraničí si klade za účel provázat a společně propagovat památky a významná místa historického Fojtska (něm. Vogtland), k němuž kdysi náležel i téměř celý ašský výběžek a lze k němu tudíž přičíst i hrad Seeberg ležící na samé hranici středověkého Chebska a Vogtlandu. 13. září 2016 schválil Monitorovací výbor Programu spolupráce „Česká republika-Svobodný stát Sasko 2014 – 2020“ finanční podporu projektu z prostředků EU ve výši 1,76 milionů eur. V průběhu příštích tří let tak bude jedenáct partnerů projektu z Čech, Durynska a Saska, včetně Města Františkovy Lázně, turisticky zhodnocovat a zviditelňovat kulturně-historické památky někdejších fojtských panství. Výstupem projektu bude v prvé řadě kulturní průvodce touto oblastí v podobě obsáhlé vícejazyčné publikace, dále síť informačních tabulí o historických místech a objektech, informační letáky, webové stránky, společná kulturně-vzdělávací nabídka a dílčí výstupy jednotlivých projektových partnerů. Součástí projektu je též řada doplňkových aktivit, jako setkávání pracovníků a přátel muzeí a historických míst, výstavy, přednášky na podporu kulturní turistiky a příprava programů pro školy.

Na hradě Seeberg budou na přelomu let 2016 a 2017 nově upraveny vstupní prostory, jež budou nově sloužit také jako turistické informační centrum poskytující návštěvníkům nejdůležitější informace a tipy pro výlety do oblasti historického Vogtlandu.

Více informací o projektu naleznete na postupně rozšiřovaném webu  www.kulturweg-der-voegte.eu 

MUZEUM FRANTIŠKOVY LÁZNĚ

Dlouhá 194/4
351 01 Františkovy Lázně

telefon:  +420 354 544 308
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

HRAD SEEBERG

Poustka (Ostroh) 18
350 02 Cheb

telefon: +420 351 011 990
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 NPR SOOS

Kateřina 39
351 34 Skalná

telefon:+420 351 011 997
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

Stanice pro záchranu živočichů
telefon: + 420 731 824 390
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Copyright © 2025 MUZEUM Františkovy Lázně