Výstava „Schalekovi – středoevropská rodina“Sto let historie v pěti životech.

Vernisáž: 14. 6. 2019, 19 hod.

Putovní výstava a krátký dokumentární film, které jsou prezentovány u příležitosti vzniku Československa před sto lety, přibližují středoevropské dějiny 20. století prostřednictvím pěti biografií členů německo-česko-židovské rodiny: Alice Schaleková byla známou a mnohdy zatracovanou zpravodajkou v první světové válce, ale také angažovanou sociální reportérkou. Robert Schalek byl soudcem v procesu s jasnovidcem Hanussenem. Malva Schaleková (Malvina Schalková) byla významnou uměleckou svědkyní holocaustu v Terezíně. Její neteř Lisa Fittko působila jako členka odboje, která pomáhala lidem prchajícím před nacismem, mj. literárnímu kritiku a filozofu Walteru Benjaminovi. Fritz Schalek byl také v odboji, po porážce pražského jara se stal z komunisty disidentem a po roce 1989 aktivistou německé menšiny.

Výstava Německého kulturního fóra střední a východní Evropy ve spolupráci s Collegium Bohemicum a Kulturním referentem pro české země Spolku Adalberta Stiftera.